Yeni Tarım Teknolojileri ile Seracılık

Anasayfa / Genel / Yeni Tarım Teknolojileri ile Seracılık

Dünyada artan ekolojik sorunlar, şüphesiz en çok tarımcılığı etkilemektedir. Bu nedenle gelişen teknoloji, artık tarım teknoloji üzerinde katkı sağlamaya başlamıştır. Gelişen tarım teknolojilerinin de etkisiyle tarımda verimlilik arttırıldığı gibi ekolojiye verilen zararlar da azaltılmıştır.

Yeni tarım teknolojileri denildiğinde artık akla en çok gelen üretim yöntemi şüphesiz seracılıktır. Seracılığın çokça tercih edilmesinin en büyük nedeni seracılık ile tarımda artan verimlilik, iklim şartlarının tarımda etkisinin en aza indirilmesi ve ekolojiye daha az zarar verilmesidir. Yapılan araştırmalara göre son on yılda dünyada sera tarımına olan ilgi önceki dönemlerden daha çok artmış durumda. Dünyada birçok üniversite ve bilim araştırmaları kuruluşları, insan için en önemli olan besin ihtiyaçlarının tarımdan geçtiğini de bildikleri için bu konuda ciddi yatırımlar yapmaya başlamıştır.

Seracılık ile toprağa olan bağlılığın azaldığı ve iklim şartlarından daha az etkilenildiği bilinen bir gerçek olmasının yanında, modern seralar ile topraksız tarımcılık da mümkün hale gelmiştir. Modern teknolojiler ile bitkilerin gelişmesi için gerekli olan maddeler direkt olarak toprağa karıştırılmamaktadır. Bunun yerine, bitki köklerinin temas ettiği alanlarda bitkinin ihtiyacı olduğu besin maddeleri çözeltiler olarak sunulmaktadır. Hidroponik, aeroponik, akuaponik gibi yöntemler, topraksız tarımda en çok tercih edilen üretim tiplerinden bir tanesidir. Uygulanan bu teknikler ile özellikle şehirleşmiş bölgelerde tarım yapılabildiği gibi, tarım ilaçlarının toprağa verdiği zarar da en aza indirilebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir