Çilek Serası Kurulumu Yapan Firmalar – Çilek Seracılığı

Anasayfa / Genel / Çilek Serası Kurulumu Yapan Firmalar – Çilek Seracılığı

Çilek Serası

Çilek yetiştiriciliği söz konusu olduğunda, ülkemiz dünyada önde gelen ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizde topraksız çilek serası sistemleri ve sulama otomasyonları kullanılarak, birçok sistem ile kaliteli ve yüksek verimli çilek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak örtü altı çilek yetiştiriciliği görülmektedir. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde çilek yetiştiriciliği önemli bir yere sahiptir. Erkenci çilek yetiştiriciliği yapılması, ilk hasatın mart aylarının sonuna doğru alınmasını sağlamaktadır.

Çilek Serası İle Çilek Yetiştiriciliği

Çok sayıda çilek serası ile çilek yetiştiriciliği yapılırken, ısıtmalı ve ısıtmasız seralar kullanılmaktadır. Ayrıca, bu seraların bazıları cam ile kapalı olurken bazılarında plastik kullanılmaktadır. Çilek yetiştiriciliğinde istenilen verimin alabilmesi için örtü sistemleri kullanılması ile birlikte en uygun dikim yöntemlerinin kullanılması da önemlidir. Çilek yetiştiriciliğinde dekar başına düşen masraf miktarı fazladır ve cam seraların maliyeti daha yüksektir. Bu yüzden genel olarak plastik seraların kullanımı görülmektedir. Seralarda dikim işlemleri, yaz dikimi ve kış dikimi olarak iki farklı dönemde yapılmaktadır. Gereken tüm uygulamaların yapılmasının ardından, istenilen verimin alınması ve ürünlerin zarar görmemesi için, su baskınları ve don gibi durumlara karşı gerekli tedbirler alınarak ürünler korunmalıdır. Topraksız dikey torba kültürü yetiştiriciliği yerden belli yükseklikte yataklara doldurarak çilek yetiştiriciliği, yanları bölmeli duvar şeklinde topraksız kültür çilek yetiştiriciliği, masalarda yetiştiricilik masalarda saksı ile yetiştiricilik, borularla yetiştiricilik, açıkta yetiştiricilik gibi birçok çilek yetiştiriciliği türü bulunmaktadır.

Çilek Serası İçin Uygun Yerler

Tüm bunların dışında, kıyı şeritlerinde ve kumsal arazilerde de çilek yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Yaz dikimi daha uygun olan bu tür çilek yetiştiriciliğinde, %70 kuma, %30 yanmış çiftlik gübresi karıştırılır ve uygun tarihte gerçekleştirilir. Verim azalmaması için sonbahar öncesinde sıcaklıkların düşük olmadığı zaman da dikim yapılmalıdır. Aksi takdirde bu durum aktif büyümeyi engelleyecektir. Fakat Mart ve Nisan yerine daha öncesinde hasat alabilmek için, örtü altı çilek serası üretimi gerçekleştirilmelidir. Böylece Aralık ve Ocak ayında da hasat alınır.

Anahtar teslim çilek serası kuran firma olarak uygulama hakkında detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz: 0850 304 0 245.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir