Topraksız Sera, Toprak Olmadan Tarım

Anasayfa / Genel / Topraksız Sera, Toprak Olmadan Tarım

Çevre koşulları, mineraller, su gibi daha birçok etken bitkilerin gelişip büyümesi için gereklidir. Tabi bunlar arasında en önemli olanı topraktır. Ancak topraksız tarım nedir ve nasıl yapılır? Gibi bir soru da aklımızı karıştırabilir.

Topraksız tarım seraları; yapay olarak hazırlanan ve toprağın içerisinde bulunan her türlü mineral ve diğer etkenleri taşıyan bir tarım şeklidir. Topraksız sera da bu tarımın yapıldığı seracılık olarak günümüzde modern olarak üretim yapma biçimidir diyebiliriz. Maksimum verim ve minimum işletme maliyeti ile uzun dönemde seracıya büyük mali kolaylıklar sağlar. Uzun vadede yüksek mahsul verimi ile hızlı amorti olabilen yapılardır.

Seracılık iklimleme kontrolü yapılarak; her mevsim mevsimi olmayan ürünlerin yetişmesine ortam sağlanarak yapılır. Topraksız sera özellikle toprak yerine kullanılan bazı materyalleri içererek gerçekleştirilir. Topraksız serada kullanılan su, kaya yünü, perlit ve daha birçok materyal kullanılır. Evde dahi yapabileceğiniz bir tarım şeklidir.

Topraksız tarım seraları tüm bitkiler için yapılması mümkün değildir. Bitkinin dik olarak durması önem taşır. Seracılık malzemeleri de normal modern seralara nazaran farklı olabilir.

ÖRNEK PROJEMİZİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kurulum, projelendirme ve diğer tüm talep ve istekleriniz için 0850 304 0 245 .

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir