Sera Isıtma Sistemleri Kurulumu

Anasayfa / Genel / Sera Isıtma Sistemleri Kurulumu

İklim koşullarına uygunluğunu sağlamak için seralarda kullanılan sera ısıtma sistemleri geçmişten günümüze farklılık göstererek gelişmiştir. İlk zamanlarda aile seralarında kullanılan sobalar zor şartlarda ısınma sağlaması ve seradaki bitkilere tam olarak verimlilik katmadığı için artık terk ediliyor. Günümüzde seralarda kaloriferle ısıtma, sıcak hava ile ısıtma, ısı perdesi, viyol masa, ısı kazanları, ısı sobaları, elektrik enerjisi kullanılarak ısıtma, atık enerji sağlayarak ısıtma ve doğal enerji kullanılarak ısıtma gerçekleşir.

Bir serada modern ısı sistemleri katı yakıt, sıvı yakıt, doğalgaz, elektrik ve jeotermal olmak üzere 5 ana yakıt türü üzerine kurulmaktadır.

Sera ısıtma sistemleri arasında dayanıklı borular döşeyerek daha sağlıklı olarak ısıtma olanağı da vardır. Güneş enerjisi ve diğer enerjilerin kullanılması ile ısıtma da hayli etkilidir. Ancak ülkemizde seracılık yapan üreticilerin maliyet açısından modern ısıtma sistemlerini pek kullanmadığı görülür. Büyük işletmeler ve ihracata yönelik seracılık sektörü ise modern ısıtma sistemlerini kullanırlar. Sera verimi ve bitkilerin sağlığı için doğru ısıtma – soğutma sistemi kritik önem taşır.

Gelişen teknoloji ile son dönemlerde en fazla tercih edilen ve modern seralarda kullanılan ısıtma sistemleri alttan ısıtmadır. Bitki köklerini ısıtmaya yardımcı olan bu sistemlere büyük seralarda daha fazla rastlanır. Su boruları kullanarak ya da elektrik kablosu döşenerek seranın ısıtılması gerçekleşir. Seraların büyüklüğüne ya da kapasitesine göre değişim gösteren sera ısıtma sistemleri; seracılık açısından önemlidir ve iklim koşullarına bağlı olarak üreticiler tarafından tercih edilmesi gereken önemli bir ayrıntıdır.

Sera Viyol Masa ile ilgili örnek proje sayfamızı incelemek için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir