Domates Serası Kurulumu

Anasayfa / Genel / Domates Serası Kurulumu

Sofralarımızda vazgeçilmez yiyecekler arasında yer alan domatesler, her mevsim tüketimi tercih edilen ürünlerdir. Bu yüzden domatesleri mevsimi dışında yetiştirmek için, domates serası ile üretim gerçekleştirilmektedir. Bunun için ülkemizde seralarda sırık, sofralık ve salçalık domates yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaktadır. Hibrit domates tohumları kullanılarak sofralık domatesler üretilmektedir kış aylarında domates yetiştirmek için seracılık faaliyetleri tercih edilmektedir.

Seralarda Domates Yetiştiriciliği

Domates serası ile domates üretimi ve yetiştiriciliği yapıldığı sırada, toprak ve iklim seçimi oldukça önemlidir. Uygun bir iklimle ve uygun koşullar ile desteklenen domates seraları, lezzetli domatesler elde edilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden domates yetiştiriciliği için en uygun yerler ılıman ve sıcak yerlerdir. Ülkemizin domates seracılığı için en uygun bölgeleri, Ege Bölgesi ve Akdeniz bölgeleridir. Domates yetiştiriciliği sırasında, en ideal sıcaklık derecesinin gelişme esnasında 16 ile 19 derece, döllenme aşamasında 27 derece olduğunu varsayarsak Ege ve Akdeniz bölgelerinin neden en uygun olduğunu daha kolay anlayabiliriz. İklim koşulları haricinde, toprak seçimi de oldukça önemlidir. Suyu tutan, zengin ve geçirgen topraklar, domates yetiştiriciliği için oldukça uygundu. Yüksek verim elde etmek için bu kriterler mutlaka göz önünde bulundurularak en uygun seçimler yapılmalıdır.

Domates serası ile domates yetiştiriciliği yapmak için, seçeceğiniz domates türü de oldukça önemlidir kolay ve hızlı bir şekilde bozulmayan iklim koşullarına uyum sağlayan kaliteli ve iri türler ile yetiştiricilik yapmak daha mantıklı olmaktadır. Bu yüzden hibrit tohumlu domates türleri daha elverişlidir. Bu domates türleri, melez domates olarak da adlandırılır. İki farklı domatesin saflaştırılması ile elde edilmektedir. Gerekli şartları oluşturup, doğru tercihler yaptıktan sonra sulama ve bakım gibi işlemleri de en iyi şekilde yaparak domates yetiştiriciliğinde yüksek verim elde edebilirsiniz.

Firmamız topraksız ve topraklı modern domates serası kurulumu yapmaktadır. Anahtar teslim hizmetlerimizin detayları için müşteri hizmetleri hattımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir